П'ятниця, 07 червня 2019 12:38

Науковці та практики обговорили шляхи протидії експлуатації як складової торгівлі людьми

У Львівському державному університеті внутрішніх справ відбулася міжнародна науково-практична конференція, присвячена проблемам експлуатації як складової торгівлі людьми. Організатори заходу - ЛьвДУВС та Координатор проектів ОБСЄ в Україні.

Учасниками дискусії стали міжнародні експерти у сфері протидії торгівлі людьми, науковці закладів вищої освіти із різних регіонів України, представники Національної поліції, прокуратури, суду, прикордонної служби, Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС, а також громадських організацій.

Захід тривав упродовж двох днів, під час яких науковці та практики обговорили шляхи протидії експлуатації.

IMG 11

Під час відкриття конференції ректор Львівського державного університету внутрішніх справ Роман Благута зазначив: «Учасниками дискусії будуть напрацьовані пропозиції, які згодом стануть підґрунтям для змін у законодавстві та організації діяльності правоохоронців у боротьбі з таким негативним явищем як торгівля людьми».

Координатор проектів ОБСЄ в Україні, посол Генрік Вілладсен у вітальному слові наголосив: «Завдяки Львівському державному університету внутрішніх справ, що зібрав тут фахівців із різних галузей, ми зможемо розглянути цю проблему комплексно, з багатьох точок зору».

Під час міжнародної конференції було проведено п’ять дискусійних панелей. Модератором першої з них виступила керівник програми «Безпека людини», координатор проектів ОБСЄ в Україні Лілія Грудко. Учасники, насамперед, з’ясували, хто найчастіше стає жертвою торгівлі людьми та обговорили тенденції поширення цієї категорії злочинів в Україні. Присутні мали змогу почути думки з цього приводу представниці громадського сектору – голови ГО «Сучасник плюс» Ельвіри Мручковської.

Наступна дискусійна панель була присвячена темі «Кримінально-правові засоби протидії трудовій експлуатації». Один із промовців – Девід Ньютон, міжнародний експерт у сфері протидії торгівлі людьми, який у минулому працював у поліції Великобританії, виступив із презентацією щодо особливостей виявлення випадків трудової експлуатації у країнах Європи.

IMG 41

Спікери також висловили думки щодо засобів протидії торгівлі людьми, кваліфікації та притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення таких злочинів.

Учасники конференції докладно обговорили проблемні питання щодо розслідування злочинів, пов’язаних із трудовою експлуатацією. Під час дискусії йшлося, зокрема, про виявлення та фіксацію таких злочинів, особливості проведення слідчих (розшукових) дій, захист потерпілих.

Наступного дня науковці та практики розглянули надзвичайно актуальну тему – використання новітніх технологій у протидії торгівлі людьми. Модерував дискусію перший проректор ЛьвДУВС, кандидат юридичних наук, доцент Тарас Созанський. Він привітав учасників конференції, наголосив на важливості обговорення вказаного питання та надав слово першому спікеру – Сезарі Міхальчуку, прокурору, начальнику відділу верховенства права та юридичного відділу в офісі Спеціального представника Європейського Союзу в Косово.

Під час дискусії йшлося про роль соціальних мереж та Інтернет-простору у виявленні потенційних жертв експлуатації, процесуальні особливості оформлення доказової бази у таких злочинах.

Ілля Тогаєв, в.о. начальника відділу протидії кіберзлочинам у Львівській області розповів про найбільш резонансні випадки експлуатації, виявлені правоохоронцями. Керівник відділу Головного слідчого управління Національної поліції України Оксана Пустова окреслила основні тенденції вчинення фактів торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.

Окрім цього, учасники дискусії обговорили питання взаємодії підрозділів Національної поліції, інших правоохоронних органів та міжнародних організацій щодо протидії торгівлі людьми.

Підбиваючи підсумки конференції, координатор проектів ОБСЄ в Україні Лілія Грудко зауважила, що під час дискусії було охоплено усі аспекти проблематики торгівлі людьми. «Ми мали чудову нагоду почути думки міжнародних експертів, представників неурядових організацій, науковців та правоохоронців, аби надалі рухатися у правильному напрямку щодо розслідування злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми».

У заключному слові ректор Львівського державного університету внутрішніх справ Роман Благута зазначив: «Учасники дискусії висловлювали цікаві пропозиції та ідеї, що увійдуть до підсумкової резолюції конференції, і, сподіваємося, будуть невдовзі реалізовані у практичній діяльності правоохоронців, а також враховані під час підготовки фахівців у сфері протидії торгівлі людьми».