Вівторок, 11 червня 2019 14:03

Курсанти ЛьвДУВС пройшли тренінг з протидії торгівлі людьми

Координатор з превентивної діяльності міжнародної громадської організації «А21» Катерина Яковенко впродовж двох днів провела навчання з протидії торгівлі людьми для курсантів ЛьвДУВС. Учасниками семінару стали майбутні слідчі - випускники факультету №1, а наступного дня заняття влаштували для третьокурсників усіх факультетів, що здійснюють підготовку фахівців для підрозділів Національної поліції. На тренінгу курсанти дізналися, як розпізнати випадки торгівлі людьми та які фактори можуть свідчити про небезпеку, навчалися протидіяти таким злочинам.

У 12 країнах світу і, зокрема, в Україні організація «А21» працює з уразливими категоріями населення, аби попередити торгівлю людьми. Окрім цього, надає захист та підтримку постраждалим від сучасного рабства.

Катерина Яковенко розповіла про те, як діють вербувальники та за якими критеріями обирають цільову аудиторію. Серед найпоширеніших методів вербування, зазначила лектор, є все ж втягнення у експлуатацію друзями та знайомим. Частіше це відбувається не свідомо. Але, іноді, вербувальників змушують до цього, обіцяючи порятунок від рабства, в якому вони вже перебувають самі. Середній вік експлуатованих людей, зі слів координатора організації «А21», визначити вкрай важко. Адже, до сучасного рабства потрапляють як немовлята, так і люди похилого віку.

Під час тренінгу також йшлося про труднощі щодо кваліфікації злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми та перешкоди на шляху доведення таких справ до суду. Як зазначила лектор, лише 10% справ доходять до судових розглядів.

Курсанти дізналися про історії ув'язнених громадян України, які відбувають покарання за злочини, пов'язані з торгівлею людьми та трудовою експлуатацією в інших країнах світу, а також складнощі, з якими стикаються правники на шляху до їх повернення додому. Окрім того, Катерина Яковенко наголосила, що постраждалим вкрай необхідна реабілітація після визволення із рабства. Адже 70% із тих, хто побував у експлуатації і не отримав психологічного відновлення, може знову потрапити у пастку. А ще робота з психологами дозволяє позбутися постраждалим відчуття самозасудження і навіть самоненависті, які часто притаманні жертвам експлуатації.

Катерина Яковенко розказала, що 21% українців, а це кожен п'ятий, належать до групи ризику, що може потрапити у сучасне рабство. А 27 мільйонів людей у світі, за оцінками Держдепартаменту США, вже знаходяться там. Координатор організації «А21» зазначила, що Україна є одночасно країною-постачальником, а також призначення і транзиту торгівлі людьми.

Лектор намагалася мотивувати курсантів у майбутньому вчасно реагувати на прояви таких злочинів та знати всі алгоритми дій у цих ситуаціях. А також навчала працювати з постраждалими та правильно надавати їм допомогу.

Курсанти переглянули відеоролик про втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, пов’язану із трудовою експлуатацією. А ще із кольорових стікерів склали портрет людини, яка постраждала від різних форм експлуатації, вписавши у загальну картину характеристики жертви.

Навчання для курсантів організували доценти кафедри кримінального процесу та криміналістики факультету №1 ЛьвДУВС Олександра Захарова та Олена Гарасимів.

«Учасники тренінгу отримали базові знання, які у майбутньому зможуть використати у своїй професійній діяльності. Вони дізналися, як спілкуватися з потерпілими від торгівлі людьми, як проводити допит та які тактичні прийоми при цьому слід застосовувати, до яких урядових та громадських організацій можна звернутися, аби допомогти постраждалим. Окрім цього, ознайомилися із законодавством у сфері протидії торгівлі людьми, довідалися про форми експлуатації та як ідентифікувати такі випадки”, - зазначила Олександра Захарова.

На завершення тренінгу кожен з його учасників отримав свідоцтво про успішне проходження навчання.