П'ятниця, 08 червня 2018 15:03

Проблеми кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я особи

Уже не вперше у Львівському державному університеті внутрішніх справ відбувся науково-практичний семінар, присвячений обговоренню проблем, що виникають у кримінальних провадженнях щодо злочинів проти життя та здоров’я особи. Предметом цьогорічного наукового заходу стали проблеми кваліфікації таких злочинів. Науковці, фахівці правоохоронних, судових органів та адвокати зібрались у ЛьвДУВС, аби об’єднати інтелектуальні зусилля для вирішення спірних чи проблемних питань у цій сфері.

Так, у роботі заходу взяли участь представники Львівського державного університету внутрішніх справ і Львівського національного університету імені І.Франка, а також провідні фахівці Слідчого управління ГУНП у Львівській області, відділу нагляду за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти життя Управління нагляду у кримінальному провадженні Прокуратури Львівської області, Личаківського районного суду м. Львова та адвокатури.

s4

Привітала учасників проректор ЛьвДУВС Ольга Балинська: «Тема, яку ми сьогодні обрали для обговорення є надзвичайно актуальною, адже вона безпосередньо торкається найбільшої цінності – життя і здоров’я людини. Це записано в конституції кожної держави, яка вважається цивілізованою й демократичною. Але ми знаємо, що питання кваліфікації злочинів, які вчиняються проти життя і здоров’я, є важливим і не зовсім однозначним. Особлива частина Кримінального кодексу України абсолютно не вичерпує всіх правових випадків, пов’язаних з такими ситуаціями. Тож сподіваюся, що на цьому семінарі ми не лише обговоримо актуальні проблеми, а й знайдемо шляхи їх вирішення».

Модератор семінару – декан факультету №1 Олексій Авраменко принагідно подякував колегам із ГУНП у Львівській області, які в свій час підтримали ініціативу створення у ЛьвДУВС навчальної слідчо-оперативної групи. Адже завдяки співпраці з черговою частиною «Резонанс» курсанти мають змогу виїхати на реальне місце скоєння злочину та спостерігати за роботою професіоналів.

У ході обговорення учасники семінару виділили ряд проблем, пов’язаних із кваліфікацією злочинів проти життя та здоров’я особи, як зокрема:

• невідповідність між нормами матеріального та процесуального законодавства, зокрема в частині регламентації кримінальних проступків, унеможливлює визначення форми досудового розслідування та прийняття рішення про його початок при виявленні інформації про вчинене кримінальне правопорушення проти життя та здоров’я особи;
  • наявність в законодавстві значної кількості так званих оціночних понять, довільне трактування яких не сприяє належному рівню протидії злочинам проти життя та здоров’я особи;
  • формалізовані нормотворчі механізми держави, які нездатні швидко та адекватно реагувати на суспільно значимі зміни у соціально-економічній сфері держави.

Безумовно, розглянуті на засіданні науково-практичного семінару «Проблеми кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я особи» питання, не є вичерпні. Проте, проведення таких заходів дозволяє сконцентрувати увагу, висвітлити найбільш актуальні проблеми, пов’язані із протидією злочинам проти життя та здоров’я особи та виявити прогалини, суперечності, колізії у кримінальному законодавстві. Своєчасність звернення до найактуальніших питань, залучення до роботи не лише юристів-теоретиків, а й практиків дає змогу визначити конкретні кроки, які необхідно зробити в даний час, і виробити спільний погляд на майбутнє.