П'ятниця, 15 березня 2019 15:25

Проблеми кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я особи

У Львівському державному університеті внутрішніх справ 15 березня відбувся постійно діючий науково-практичний семінар «Проблеми кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я особи». Науковці та практики зібралися в університеті, аби об’єднати інтелектуальні зусилля для вирішення спірних і проблемних питань у цій сфері.

У роботі заходу взяли участь представники Львівського державного університету внутрішніх справ і Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, а також провідні фахівці Слідчого управління ГУНП у Львівській області, Управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області, Шевченківського та Сихівського відділів поліції ГУНП Львівщини.

Привітав учасників перший проректор ЛьвДУВС Тарас Созанський: «Проблема, яку ми сьогодні обговорюватимемо, очевидно, завжди буде актуальною. У залі зібралося багато фахівців, яким близька ця тематика. Хтось вузько її досліджував, хтось загально, а дехто є розробником окремих питань. Але кожен з нас знає, що найбільшою цінністю є життя людини. Здавалося б, стільки написано підручників, проте щоразу стикаємося з якимись новими невизначеними моментами. Саме тому цей семінар є науково-практичним».

Модератор семінару – декан факультету №1 Олексій Авраменко зазначив, що цей семінар третій рік поспіль є постійно діючим, адже з проблемою кваліфікації злочинів проти життя та здоров’я особи стикаємося кожного дня. Він закликав усіх присутніх до плідної дискусії.

У ході обговорення учасники семінару виділили ряд проблем, пов’язаних із кваліфікацією злочинів проти життя та здоров’я особи, як зокрема:

• брак роз’яснень вищих судових інстанцій з питань тлумачення кримінально-правових норм, які передбачають відповідальність за злочини проти життя та здоров'я особи, а також актуальних узагальнень відповідної судової практики;
  • проблема первинної кваліфікації смерті «неблагополучних осіб», які постійно чи переважно мають тілесні ушкодження;
  • проблема із реєстрацією явно неправдивих повідомлень про злочини, що призводить до неефективного використання робочого часу слідчого;
  • недостатня кількість навчальних годин при вивченні майбутніми слідчими дисциплін, пов’язаних з кримінально-правовою кваліфікацією;
  • безпідставне притягнення слідчого до дисциплінарної відповідальності за фактами неправильної первинної кваліфікації, здійсненої відповідно до відомих на той момент обставин та фактів.

Окрему увагу на семінарі приділили питанню внесення змін та доповнень до закону про кримінальну відповідальність і необхідності наукової обґрунтованості. Також учасники наукового заходу відзначали проблеми, пов’язані з процесом доказування та оперативного супроводження зазначеної категорії злочинів.

Безумовно, розглянуті на засіданні науково-практичного семінару питання не є вичерпні, але їх обговорення дозволяє сконцентрувати увагу, висвітлити найбільш актуальні проблеми, пов’язані із протидією злочинам проти життя і здоров’я особи та існуванням прогалин, суперечностей, колізій у кримінальному законодавстві.